Základním pravidlem funkčního oblečení, vhodného na outdoorové výpravy, je vrstvené. Kdy první vrstva, ve formě spodního prádla, musí udržovat tělo v suchu za jakýchkoliv změnách počasí. A nejen v suchu, ale i v teple. Proto je vhodné, aby nebylo vyrobeno z umělého vlákna. Které navíc rychle přejímá nepříjemné tělní pachy. Nejvhodnějším řešením je prádlo z merino vlny či jejich směsí s dalšími vhodnými materiály. Druhou vrstvou je zabezpečeno, obzvláště v zimních měsících, udržení potřebného tepla a přitom i odvodu potu. Ideální materiál na tento oděv je především technický fleece.
Ze kterého bývají vyrobena trička jak s krátkým, tak dlouhým rukávem. Třetí vrstvou lze zajistit ochranu před silným větrem a částečně i před vlhkostí. Bundy vyrobené z membránového softshellu dobře poslouží jak v létě, tak v zimě. Zvolit je možné rovněž ty bez membrány. Ze stejného materiálu se vyrábějí i kalhoty. Jak ty lehčí strečové tak kalhoty technické s výztuhami. Čtvrtá vrstva, která tvoří pomyslnou skořápku, chrání před nevlídným počasím. Jak větru, dešti i sněhu a mrazu. Hardshell tvoří jak sportovní bunda s kapucí, tak i kalhoty. Pod které je vhodné si obléknout podvlékací tepláky z měkkého materiálu.
Rovněž při výběru batohu je potřeba už dopředu vědět, jak velký je nutné zajistit na všechno potřebné. Ten nejvíce používaný mívá velkost padesátilitrovou. Který má dvě oddělitelné komory. Pro větší přehlednost osobních věcí. Rovněž je potřeba ohlídat materiál, ze kterého je vyrobený. Aby zbytečně neprotěžoval. Vybrat je možné batohy jak ženské, tak mužské. Které se liší v barevnosti i nastavitelnými zádovými systémy. Osobní praktická zkouška je v tomto případě potřebná. Rovněž pro kvalitní obuv je vhodné dojít do kamenné prodejny. A vyzkoušet. Ať už se rozhodnete pro kvalitní pohorky či pro nízké trekovky, musí být především dostatečně pohodlné. Umožňující chůzi v terénu po nezpevněných cestách. Pokud se rozhodnete pro vysokohorskou túru bude vhodnější vyšší typ pohorek. Které ochrání nohy i před případným sněhem.