Bylinky
Každý má jistě rád vůni čerstvě natrhaných bylinek. Každé oko jistě potěší pohled na vonící bylinkový záhon, který je zdrojem čerstvých a hlavně zdravých bylinek od jara až do podzimních měsíců. Bylinky lze s úspěchem pěstovat také v květináčích za oknem, takže i v zimě si můžeme uvařit čerstvý mátový čaj nebo při vaření kuchyň provonět čerstvou majoránkou. Velice příjemné osvěžení nám poskytne meduňková limonáda, která může být i příjemným pomocníkem proti stresu, únavě, podporuje taky zdravý spánek a trávení a v neposlední řadě pomáhá také bojovat s bolestmi hlavy.
Meduňka
Meduňka je bylinka z čeledi hluchavkovitých. Obvykle vykvétá v červenci a v srpnu. Dnes se již dá v sušené formě zakoupit v mnoha bylinkářských obchodech, takže si její blahodárné účinky můžete dopřávat po celý rok, i když jste si v létě třeba nenasbírali dostatečnou zásobu. Volně v přírodě ji však v našich končinách nenajdete. U nás se pěstuje v zahradách či sklenících. Avšak v řadě evropských či asijských států ji můžete nalézt volně rostoucí v přírodě. Ke sběru se hodí horní části lodyhy s listy a to před obdobím květu. Po odkvětu totiž její léčivé účinky slábnou.
Meduňka je výborná pro zklidnění celého organismu. Asi každý jistě zná známou radu na nespavost, kterou je právě šálek meduňkového čaje před ulehnutím. Používá se i pro zmírnění astmatu či proti srdečním neurózám. Je také výborná v boji se stresem a napětím. Meduňka podporuje zdravé trávení a uvolňuje křeče v břiše. Jistě ji ocení i maminky neboť pomáhá při tvorbě mléka a také zmírňuje menstruační bolesti. Pomáhá také od bolesti hlavy a zahání chmurné myšlenky. To se může jistě hodit v právě nadcházejících zimních měsících. Nedostatek světla a tepla má na mnoho lidí velmi špatný psychický efekt a dostavují se tak první známky podzimní deprese a sklíčenosti.