Stále častější laktózová intolerance a větší pochybnosti o prospěšnosti kravského mléka pro lidské tělo, přivedli spoustu lidí k nahrazování klasického mléka mlékem rostlinným. Rostlinná mléka mohou být sójová, rýžová, ovesná, oříšková… Těch možností je opravdu hodně a všechny tyto mléka jsou velkou zásobárnou vitamínů a minerálů pro naše tělo. Rostlinné mléko si můžete zakoupit v supermarketu, nebo si je levněji připravit doma.
Přínos pro lidské tělo
Rostlinná mléka jsou chuťově velice pestrá a jsou vhodná i pro alergiky. Pokud máte alergii na ořechy, prostě si dáte ovesné, makové, rýžové… mléka obsahují hodně bílkovin, vitamínů, minerálů a především zdravých tuků. Ty jsou obsaženy v každém mléku jinak. Pokud chcete mít mléko opravdu kvalitní, je potřeba si jej připravit doma. Je s tím sice trochu práce, ale není to tak hrozné. Rostlinná mléka může pít každý, kdo chce být zdravý a kdo chce omezit množství živočišného mléka. Samozřejmě je vhodné i pro exematiky, alergiky a osoby intolerancí laktozy.
Domácí příprava
Domácí příprava rostlinného mléka není nijak složitá, chce to jenom mít kvalitní suroviny a kvalitní mixér, který zvládne pořádně rozmixovat ořechy. Obecný postup je dát do mixéru asi 100gramů obilnin (semínek, ořechů) a zalít asi litrem studené vody. Semínka či ořechy necháte naložené ve vodě několik hodin – klidně i přes noc. Vodu poté vylejete a doplníte čerstvou. Směs umixujete úplně do hladka – můžete také přidat méně vody a tím pádem budete mít hustší konzistenci, kterou poté naředíte. Jakmile máte rozmixováno, přecedíte přes plátno a máte hotovo.
Mléko je potřeba zkonzumovat nejpozději do dvou dnů, nejlépe hned po zhotovení. Nahradit jej můžete kdekoli, kam dáváte klasické mléko. Scezenou drť nevyhazujte, dá se ještě využít do dezertů, kaší, müsli a podobně. Připravit si můžete sojové mléko, konopné mléko, mandlové mléko, kokosové, sezamové, rýžové vařené a nevařené… Možností je opravdu hodně a dá se říct, že každý si najde to svoje!