Kryptoměna nebo jinak zvané elektronické peníze, digitální či virtuální měna, je součástí internetu a setkává se s vysokou oblíbeností a žádaností.
Virtuální měna nepatří žádné bance dokonce ani státu a jedná se o decentralizovanou měnu. Jedním ze způsobů, jak kryptoměnu získat, je její těžba neboli mining. Kromě toho je účelem miningu také zajištění bezpečnosti a kontroly nad prováděnými transakcemi.
První kryptoměna na trhu je Bitcoin (BTC) a zajisté vás bude zajímat těžení bitcoinů.
Hlavní činností těžařů je potvrzení transakcí, které jsou obsahem bloků. S miningem souvisí také řešení hash kódů. Hashovací funkce je algoritmus převádějící data do čísel.
Zjednodušeně jde o uhodnutí čísla a v té chvíli jde o potvrzení bloku a ten se stává součástí blockchainu. Za toto vyřešení vzniká minerům odměna v podobě kryptoměny. Odměnu těžaři získávají také z poplatků za transakce.
K těžení bitcoinů je potřebný výkonný PC a HW. Tím HW jsou výkonné grafické karty nebo procesory jako třeba HW zařízení ASIC.
Toto těžební zařízení má vysoký výkon a vysoké nároky na spotřebu elektrické energie. Proto se vyplatí provádět mining v tzv. mining poolech což je sdružení těžařů. Výkon se tak rozloží mezi všechny připojené zařízení k BTC síti a mezi všechny minery se rozděluje také odměna za potvrzené bloky.
Digitální měnu můžete snadno změnit za tradiční peníze v kterékoliv světové měně a to od korun až po dolary. Od toho slouží speciální směnárny.
S kryptoměnou lze také obchodovat na burze nebo jí investovat. V neposlední řadě slouží k platbám za služby a produkty.
Transakce jsou víc bezpečné, než klasické a jsou více anonymní. Kryptoměna není fyzická a ukládat si jí můžete do elektronické peněženky.
Kromě kryptoměny BTC se můžete setkat ještě s dalšími jako Litecoin, Ethereum, Dash, Monero a další.