V péči o dětské prádlo se v posledních desítkách let udála v podstatě revoluce. Zatímco dříve se třeba pleny musely složitě vyvářet a ručně prát, dnes na to již máme automatické pračky, sušičky na prádlo, napařovací žehličky a jiné vymoženosti. Jak o dětské prádlo pečovat?
1. Šetrné prací prostředky
Pro praní prádla, určeného miminkům a batolatům používejte šetrné prostředky, které jsou neparfemované a bez rozjasňovačů barev či aviváže. Všechny tyto složky totiž mohou dětské prádlo hodně dráždit a dítě z nich může mít vyrážku. Pokud zvolíte prostředek ekologický, pak jenom dobře.
2. Jak na skvrny?
Na odstraňování skvrn je dnes na trhu velké množství prostředků, které jsou více či méně chemické a mají samozřejmě i různé ceny. Použít můžete různé agenty, prášky, wanishe a tak dále. Nám se ale osvědčilo především obyčejné žlučové mýdlo, které je přírodní a se skvrnami si opravdu poradí. Pokud máte v plánu látkovat a budete tedy prát i potřísněné pleny, opravdu nějaký prostředek na skvrny oceníte.
3. Žehlit?
Je nutné ty maličké kousky oblečení žehlit? Po pravdě řečeno, nutné to samozřejmě není, dříve se žehlilo především proto, aby se z oblečení odstranily choroboplodné zárodky a bakterie. V současné době však tyto nepřátele zničí už pračka a prací prášek/gel. Pokud však nemáte sušičku, a chcete, aby oblečení trochu vypadalo a nebylo neustále pomačkané, pak se budete muset pustit do boje se žehličkou. Dobré je také zmínit, že díky žehlení je také jednodušší oblékání miminka – oblečení není pokrčené a lépe se miminku obleče.
4. Uchovávání oblečení
Kam oblečení dávat? Většinou je nejlepší pořídit si do dětského pokoje nějakou komodu na dětské oblečení. Zpočátku to úplně stačí, oblečení se do takové skříně vleze bez problému a nebude vám v pokoji hned zavazet skříň. Tu si můžete pořídit později – až budou děti trochu větší a budou potřebovat více věcí.